Policie může způsobovat problémy účastníkům dopravních nehod - tisková zpráva

Od začátku roku 2009 platí, že Policie ČR nemusí jezdit k dopravním nehodám, kde škoda na některém ze zúčastněných vozidel nepřesáhne 100.000,- Kč a řidiči tak u nehod, kde je škoda nižší, nebo nedošlo ke škodě na zdraví, sepisují takzvané záznamy o nehodě. Záznam se provádí na formuláři, kde se uvedou účastníci nehody a popis toho, jak nehoda vznikla. Běžně používané formuláře záznamu o nehodě neobsahují kolonku pro vyplnění údaje o tom, kdo nehodu zavinil.

Policie na svých stránkách „Řidiči, domluvte se“ (http://www.policie.cz/clanek/ridici-domluvte-se-647882.aspx) pak na kartičce pro řidiče dokonce radí, že pro sepsání záznamu o nehodě není vůbec důležité, zda se řidiči dohodli na zavinění nehody a že toto je následně věcí posouzení ze strany pojišťoven účastníků nehody.

Podle Jana Mandáta ze serveru Pojistovnozaplat.cz jde však ze strany policie o fatální chybu, která může účastníkům nehody jen uškodit. „O tom, kdo zavinil nehodu a je tedy odpovědný za škodu, může rozhodnout pouze správní orgán, nebo soud a to v případě, že viník svoji vinu neuzná. Pojišťovny nejsou v žádném případě oprávněny hodnotit to, kdo nehodu způsobil“.

V praxi se pak podle Mandáta stává, že neuzná-li viník nehody před svoji pojišťovnou to, že nehodu způsobil, pak pojišťovna odmítne poškozenému cokoliv zaplatit. „Pokud viník neuznal, že nehodu způsobil a nebylo rozhodnuto ve správním řízení, pak poškozenému bohužel nezbývá nic jiného, než se soudit.“ dodává k tomu provozovatel serveru Pojistovnozaplat.cz, který se specializuje na náhradu škody z pojistných událostí.

Špatnými radami ze strany policie, které se nechce jezdit k nehodám, tak může vzniknout účastníkům nehody značná škoda. Při dopravních nehodách je škoda zpravidla v řádech nejméně desetitisíců a není-li poškozenému z nějakého důvodu odškodnění vyplaceno, může se dostat do velmi problematické životní situace.

„Na chybné informace na policejních kartičkách nás upozornil klient, který si díky těmto špatným radám nenechal do záznamu o nehodě uznat od viníka nehody jeho zavinění a pojišťovna viníka mu pak odmítla cokoliv zaplatit. Nyní mu nezbývá nic jiného, než se svých práv domáhat soudní cestou.“ doplnil k celé věci Mandát.

Poptávka

Zašlete nám nezávaznou poptávku kontaktujeme Vás s řešením do 48 hodin